נחל עמוד תחתון

סוג טיול: רגלי – 4 ק"מ
אזור: נחל עמוד – גליל תחתון
ישוב קרוב: קיבוץ חוקוק
דרגת קושי: בינוני
מתאים לילדים: מגיל 5 ומעלה או מורגלים בהליכה בטיולים.
משך הטיול: 4-5 שעות מומלץ לא להתחיל את המסלול אחרי השעה 12:00
עונות מומלצות: חורף, אביב, אפשר כל עונות השנה
מה מיוחד: פריחות יפיפיות באביב וקניון מרשים בכל עונה.
ציוד נדרש: מים, כובע, נעלי הליכה, מפת סימון שבילים מס' 2 , משקפת.מומלץ שני רכבים.

איך מגיעים?
ניסע בכביש מס' 90, אחרי קיבוץ גינוסר נפנה מערבה בצומת חוקוק לכביש מס' 8077, בדרך נעבור בגשר מעל נחל עמוד. רכב אחד נשאיר בצד הדרך ליד הגשר כ 2 ק"מ לפני הקיבוץ, ועם הרכב השני נמשיך עם הכביש.לפני שער הקיבוץ נפנה ימינה, ניסע בדרך עפר עבירה לרכב כקילומטר אחד, עד שנגיע למתקן של מקורות עם שלט "מצפור הצוק", ולידו שער צהוב. שם נחנה את הרכב ונצא למסלול הרגלי.

נעבור מימין לשער במעבר צר, נלך לאורך הגדר עד למצוק, ונצפה על נחל עמוד שבאזור זה הוא מאוד קניוני. מולנו סיפון ואדי עמוד, הקטע שבו מוביל המים הארצי חוצה את ואדי עמוד. משם נמשיך כ 700 מטר צפונה ונגיע לנקודת תצפית נפלאה על הנשרים המקננים במצוקי הנחל. ניתן לראות מכאן את גוש הר מירון שגובהו 1,208 מ', שממנו מתחילים יובליו של נחל עמוד אשר נשפכים לכינרת בגובה 210 מ' מתחת לפני הים. בחורף נראה פריחה מרהיבה של רקפות ונרקיסים. מנקודת התצפית נמשיך צפונה בשביל ולאחר כ 100 מטר נרד לערוץ הנחל. בירידה נראה אלה אטלנטית, עוזרר קוצני, קידה שעירה, עירית גדולה ועוד ועוד…
כשנגיע לנחל נראה מעין ותחנת רוח ישנה ומעלינו מצוק קינון הנשרים. נפנה ימינה ונלך במורד הנחל בשביל המסומן בשחור וב"שביל ישראל" כתום, לבן, כחול. באפיק הנחל נפגוש צמחיית נחלים כגון: שיח אברהם, קנה מצוי והרדוף הנחלים. נעבור ליד מדרגות בטון מעל צינור ענק שהוא קטע ממפעל המוביל הארצי. בהמשך נגיע למצוק שבו הקניון הופך להיות צר. בחורף הקניון מלא מים והמעבר קשה, לכן יש לעקוף אותו משמאל בשביל המסומן. בהמשך מימיננו ניתן לראות מערה ובה כוכים קטנים – זוהי מערת שובך שבה נתגלו שרידי כלים של האדם הקדמון. הלאה במורד הנחל נפגוש את העמוד הזקוף והמתנשא, סלע טבעי שעל שמו נקרא הנחל "נחל עמוד". שטח זה משמש ל"התחרדנות" שפני הסלע בשעות הקרירות של הבוקר. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות אותם.
למרגלות העמוד נובע מעין אכזב, עין העמוד, או בשמו הערבי עין כחל, ששפיעתו בחורף כ – 14 ליטרים לשנייה. מעל העמוד מערה נוספת – מערת עמוד שבה נמצא שלד של אדם קדמון. נמשיך עד שניפגש בכביש הכניסה לחוקוק, שם נסיים את הטיול .