מהירדנית לדגניה א' – לאורך הירדן הדרומי

המסלול: בית המוטור – הירדנית – הליכה לאורך הירדן הדרומית – אום ג'וני –
דגניה א' (חצר דגניה והמוזיאון, בית גורדון)
משך המסלול : כשעתיים – ללא ביקור באתרים.
כארבע שעות – כולל ביקור באתרים.
מתאים ל : כל המשפחה.
עונה מומלצת : כל השנה
הציוד הדרוש : כובע, מים, נעליים להליכה, בגדי ים. מומלץ לבצע את הטיול עם שני כלי
רכב.

המסלול הבא לוקח אותנו לחלק מיוחד של הירדן – הירדן הדרומי.
זהו מסלול הליכה נוח שניתן לשלב בו רחצה בירדן וביקור באתרים מעניינים שיספרו לנו על ראשית ההתישבות באזור.

איך מגיעים ?

נצא מצומת צמח(1) לכיוון טבריה (כביש מס' 90). אם ברשותנו שני כלי רכב נפנה בפניה לקיבוץ דגניה ונשאיר את אחד מכלי הרכב בקיבוץ דגניה א'(2). אחר כך נחזור לכביש ונמשיך לנסוע מס' דקות לכיוון טבריה, עד שנבחין בפניה שמאלה לירדנית ולקבוצת כנרת(3). נפנה בה ונחנה את הרכב בחניה של הירדנית. שם יתחיל המסלול.

לאן הולכים ? (המסלול)

לפני שנתחיל ללכת כדאי לבקר בשני אתרים מעניינים הנמצאים במקום. הראשון הוא "בית המוטור"(4). בית המוטור נמצא בין עצי אקליפטוס בכיוון קיבוץ כנרת. זהו בית בן שתי קומות מאבני בזלת שנבנה בשנת 1910. בבית זה היתה המשאבה הראשונה ששאבה מים מהכנרת להשקיית האדמות.
האתר השני שבו כדאי לבקר הוא ה"ירדנית"(5). לשם כך נחזור לחנייה ונלך לכיוון הירדן.
הירדנית הוא אתר טבילה נוצרי. אל המקום מגיעים נוצרים מכל רחבי העולם כדי לטבול בו. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות בטקס המעניין המלווה את הטבילה.
שימו לב גם לסירות הקאנו השטות על הירדן – אם אין לכם רצון או יכולת לעשות את המסלול ברגל ניתן לעשותו בשייט מהנה בקאנו. ("רוב- רוי" – פתוח בשבתות, חגים, ובחודשי הקיץ יום- יום).
כעת נתחיל בהליכה. המסלול מסומן בכחול והולך לאורך הגדה המערבית של הירדן.
השביל שבו נלך נקרא שביל הכלניות כיוון שנפרץ ע"י בני קבוצת "כלניות" מקיבוץ כנרת. כבר מתחילת דרכנו נראה מימין תעלה. תעלה זו הובילה מים מלוחים מהמעיינות בצפון הכנרת, מקיפה את הכנרת ונשפכת לירדן הדרומי, וזאת כדי להפחית את רמת המליחות בכינרת. כיום המים זורמים בצינור תת קרקעי ובעתיד תכוסה התעלה במסגרת פרוקיט שיקום "מורד הירדן".
שימו לב גם לאקליפטוסים "המפורסמים" שבדרך. זוהי "חורשת האקליפטוס" משירה של נעמי שמר.
לאחר שנתרחק קצת מהירדנית כדאי למצוא פינה נחמדה ומוצלת, אחר כך נמשיך עם הסימון לאורך הירדן עד שנגיע למשאבות וסוללת עפר החוצה את הירדן. זהו סכר אלומות. מי שלא השאיר רכב בקיבוץ דגניה א' ישוב על עקבותיו למכונית המחכה לו בחניית הירדנית. מי שהשאיר את הרכב השני בדגניה א' יחצה את הירדן על הסוללה ויגיע להתפצלות דרכי עפר. הדרך ימינה תוביל אותנו לקיבוץ בית זרע ואילו אנו נפנה שמאלה לקיבוץ דגניה. לאחר כ- 200 מ' נראה דרך עפר הפונה ימינה לתוך המטע(7) (הדרך אינה מסומנת בצבע וכך גם שאר הדרכים בהמשך המסלול) . דרך זו תוביל אותנו אל אום ג'וני. כאן נוסדה הקבוצה הראשונה בארץ – דגניה א'. במקום אבני בזלת המציינות את המקום שבו היה הצריף הראשון של הקבוצה ולוח אבן עם שמות הקיבוצים לפי סדר הקמתם. לאחר שנבקר באום ג'וני נחזור חזרה, נחצה את הדרך שבה הגענו מסכר אלומות(7), ונמשיך ישר לכיוון דגניה א'. (מי שוויתר על אום ג'וני יפנה שמאלה בנקודה (7) ).
כשנגיע לקיבוץ דגניה א' נוכל לבקר בחצר הראשונים, במוזיאון לתולדות דגניה (סגור בשבת) ובמוזיאון לטבע, חקלאות ותולדות בקעת כנרות- בית גורדון (סגור בשבת) הנמצאים בתוך הקיבוץ.
בדרכנו הביתה נשים לב לטנק הסורי, אשר נבלם בידי חברי הקיבוץ במלחמת העצמאות, המצוי בכניסה לקיבוץ דגניה א'.

מומלץ להתעדכן מראש בשעות הפתיחה של האתרים