תערוכות מתחלפות בבית אורי ורמי נחושתן

פתיחת התערוכה "תנועת הפועלות" והשקת פסלי גן חדשים
במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן, קיבוץ אשדות יעקב מאוחד
שבת 28.1.17 בשעה 12:00

נעילת התערוכה: 29.4.17
תנועת הפועלות
אמניות משתתפות: אתי אברג'ל, נלי אגסי, דוריס ארקין, הילה בן ארי, עדן בנט, דרורה דומיני, אנה חג', אפרת נתן, יערה צח, טליה קינן, יעל תורן
אוצרת: סמדר קרן
התערוכה תנועת הפועלות מותחת קו רעיוני עקרוני בין פעולה פיסולית, מחווה גופנית וזהות נשית, באמצעות עבודותיהן של 11 אמניות, והיא בוחנת את הפוטנציאל הטמון במפגש ביניהם לחולל עמדה ביקורתית; העבודות ואופן הצבתן כמכלול בחלל התערוכה מבטאים יותר מכל עמדה של אי נחת התנגדות להרגל או חוסר מנוחה כמצב קיומי בסיסי. עמדה זו מגולמת בעבודות  במערכות הקשרים מגוונות בין אובייקט, גוף ופעולה: פעם הגוף נוכח בחומר ופעם חומר הופך לגוף; פעם דומם ניעור לחיים ומייצר תנועה ופעם גוף אנושי נבלם ומוקפא. המתח שבין תנועה וקיפאון כמצבים סותרים או משלימים מתגלה כמרכיב מהותי בתערוכה, והוא מבטא חוויות מנוגדות המתקיימות בו זמנית כמו פעלתנות והימנעות או הישרדות וכניעה. האם קיפאון הוא – חידלון או שמא להיפך, מקור כוח? האם רפיון הוא ביטוי לחוויה חושנית או למצוקה? שאלות פיסוליות כמו שיווי משקל, מסה, חומריות וכוח משיכה, מקבלות ביטוי מובהק בתערוכה במתיחת גבולות פיזיים של הגוף האנושי, כאשר תזוזה אנושית גופנית במרחב מגולמת בהצבה בחלל – ומומרת ליחסים בין אובייקטים ולמערכים צורניים של קומפוזיציה ומקצב.
חוברת קטלוג תלווה את התערוכה.

עולם האישה
ציונה שמשי

באירוע פתיחת התערוכה תנועת הפועלות גם תיחנך הצבתם של שלושה פסלי גן חדשים בשם עולם האישה, תרומת האמנית ציונה שמשי למוזיאון. שלושת הפסלים נוצרו בסוף שנות השמונים עבור שתי תערוכות יחיד מוזיאליות נפרדות; עושה לי אושבתים הוצגה בשנת 1988 במוזיאון חיפה לאמנות חדשה, וראש כואב והזיות, תערוכת יחיד מקיפה, הוצגה במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן בשנת 1990 לקראת הצגתם המחודשת של הפסלים הכניסה שמשי בכל אחד מהם שינויים קלים ולמעשה יצרה להם גרסה חדשה בהקשר חדש. מבחינתה שינוי היצירות והעברתן מחלל סגור למרחב התצוגה הפתוח הם הצהרה של חירות יצירתית; "לפסלים שנשארו ברשותי אני מייעדת עתיד שונה, מעגל קיום נוסף של חשיפה להתבוננות חדשה ושונה במסר קיומם ,שהוא גם אישור לשינויים המאפיינים אותי." (ציונה שמשי, 2016 ) לצד התערוכה יוקרן ריאיון מצולם שערכנו עם שמשי לקראת העברת הפסלים  מהסטודיו שלה ביפו לגן המוזיאון. הריאיון התקיים בסטודיו ששימש את האמנית 36 שנים, ימים ספורים לפני פינויו.
במאית: זהר ברנט, צלם: אודי אלפסי (פינוי הסטודיו ותרומת הפסלים מסמנים גם את הפרידה של שמשי מפיסול בחומר קרמיׂ.

מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן
קיבוץ אשדות יעקב מאוחד
www.uri-rami-museum.co.il
טל': 04-6757737 ,
שעות פתיחה: ב' ה' – 10:00-15:00 , ו' ושבת 10:00-14:00 , בימי א' המוזיאון סגור
אפשר לתאם ביקור במועד אחר. דוא"ל: uriandrami.museum@gmail.com